www.niepelnosprawni.fora.pl

KRÓTKIE INFORMACJE O BOCCI - podstawowe zasady

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.niepelnosprawni.fora.pl Strona Główna -> Organizacyjne / Ogłoszenia
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzesiek
Admin
Admin


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 817
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piotrków Tryb.
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 15:19, 25 Kwi 2009    Temat postu: KRÓTKIE INFORMACJE O BOCCI - podstawowe zasady

INFORMACJE O BOCCI
O SPORCIE ADAPTOWANYM i BOCCI:

Sport adaptowany jest narzędziem skutecznie wyzwalającym tłumioną, szczególnie u młodych osób niepełnosprawnych, energię życiową oraz likwidującym wykluczenie społeczne. Sport adaptowany poza kształtowaniem sprawności fizycznej daje niepełnosprawnym możliwości integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej. Możliwość współzawodnictwa jest znaczącym czynnikiem mobilizującym do systematycznego zwiększania umiejętności niepełnosprawnych a w konsekwencji przełamywania barier psychologicznych i zwiększenia motywacji do podjęcia aktywności społecznej lub zawodowej.

W Polsce ograniczone są możliwości uprawiania sportu przez osoby niepełnosprawne. Ma na to wpływ dyskryminujący niepełnosprawnych model nauczania wychowania fizycznego w szkole, niewielki zasięg oddziaływania organizacji sportu niepełnosprawnych oraz fakt , że sport ten jest jedynie marginalnym tematem w mediach, (pojawia się w nich sporadycznie głównie podczas Paraolimpiad). Potrzebne są rozwiązania przeciwstawiające się segregacyjnemu modelowi nauczania i przyczyniające się do pełniejszej integracji niepełnosprawnych i pełnosprawnych. Niezbędna jest promocja integracyjnych form zajęć ruchowych.

W krajach Unii Europejskiej funkcjonują systemy wykorzystującego sporty adaptowane dla aktywizowania uczniów niepełnosprawnych i ich integracji z pełnosprawnymi. W Polsce tworzy się właśnie pierwszy taki system oparty o mało spopularyzowaną w kraju dyscyplinę adaptowaną - BOCCIĘ. Jest to adaptowana gra indywidualna lub zespołowa promowana w Polsce od kilkunastu lat przez Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów "START" w Poznaniu. Od kilku lat oficjalnym patronatem objął tą dyscyplinę POLSKI KOMITET PARAOLIMPIJSKI. BOCCIA weszła w krótkim czasie do programów rekreacyjno-rehabilitacyjnych ponad 100 ośrodków w Polsce – ośrodków szkolno-wychowawczych, szkół integracyjnych, Warsztatów Terapii Zajęciowej, fundacji, towarzystw, stowarzyszeń, klubów sportowych i uczelni wyższych.
BOCCIA jest dyscypliną paraolimpijską, posiada wybitne walory sportowo-rehabilitacyjne, mogą w nią grać nawet osoby z cztero-kończynowym porażeniem, ale jest także doskonałą grą dla pełnosprawnych - sprawdza się jako gra integracyjna. BOCCIA poza kształtowaniem sprawności fizycznej daje możliwości integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej.

BOCCIA ma proste zasady (opisane dalej), nie stawia graczom żadnych ograniczeń wiekowych lub sprawnościowych, posiada nieskończenie wiele rozwiązań taktycznych. W BOCCIĘ można grać niemal w każdych warunkach i z powodzeniem wykorzystać ją w czasie różnorodnych zajęć o charakterze rekreacyjno-sportowym, na lekcjach wychowania fizycznego, zajęciach pozalekcyjnych, festynach, obozach i koloniach, a także w działaniach terapeutycznych.

BOCCIA jest formułą na efektywne, niskonakładowe zajęcia sportowe dla wszystkich grup wiekowych dzieci i młodzieży bez względu na ich sprawność psycho-fizyczną. Nie wymaga drogiego sprzętu ani specjalnych sal sportowych, może być zatem w polskich warunkach szeroko zastosowana.

BOCCIA jest najdynamiczniej rozwijającą się integracyjną formą zajęć ruchowych w kraju. Walory BOCCI zostały docenione m.in. poprzez Komisję Europejską. Jej Dyrektoriat Generalny ds. Edukacji i Kultury sfinansował w Wielkopolsce w 2004 roku projekt: "STARTUJMY RAZEM ! – integracja przez sport grup społecznie upośledzonych" - Pilotażowy projekt wprowadzenia w sferę oświaty sportu adaptowanego - Bocci - w celu aktywizowania uczniów niepełnosprawnych i ich integracji z pełnosprawnymi, z zastosowaniem rozwiązań w krajach Unii Europejskiej. Także Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Ministerstwa Pracy i Spraw Społecznych w 2006 roku sfinansował podobny projekt p.n.: "RÓWNY START".

Od kilku lat w Polsce rozwój BOCCI koordynuje POLSKI KOMITET PARAOLIMPIJSKI, zaś Stowarzyszenie START aktywnie uczestniczy w tworzeniu systemu kwalifikacji medyczno-sportowej zawodników, zaadaptowaniu do warunków krajowych regulaminu światowego, opracowaniu systemu rozgrywek, nawiązaniu kontaktów międzynarodowych.

BOCCIA OPIS GRY:

Adaptowana została zainicjowana w Europie na początku laty 80-tych, kiedy uznano, że jest duża liczba osób niepełnosprawnych, które z powodu znacznych dysfunkcji nie mogą uczestniczyć w uprawianiu większości dyscyplin.

Wybrano ideę adaptowania Petanque (Boule, Bocce) poprzez dostosowanie dla potrzeb niepełnosprawnych kul (uczynienie ich elastycznymi) oraz ustanowienie zasad gier umożliwiających udział w grze niepełnosprawnym z dysfunkcjami dotychczas wykluczającymi uprawianie sportu.

BOCCIA zadebiutowała na Światowych Igrzyskach Niepełnosprawnych w Nowym Jorku w roku 1984. Na stałe weszła do programu paraolimpijskiego od Igrzysk w Barcelonie w 1992 roku.

Uprawiana jest w ponad 50 krajach. Jest jedną z trzech dyscyplin paraolimpijskich, które nie mają swojego odpowiednika w programie olimpijskim.

W 1992 roku grupa szwedzkich sportowców z klubu FIFH w Malmo przywiozła do Wągrowca na obóz sportowy organizowany przez Sportowe Stowarzyszenie Inwalidów START w Poznaniu Boccię. Zorganizowano wspólne szkolenie i jeszcze tego samego roku ruszyły w Poznaniu stałe treningi. Pierwszym szkoleniowcem był Witold Maciejewski.


CEL GRY:
• Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru.
• Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej.Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tej drużyny, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej.
• Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej.
• Po wyrzuceniu na plac gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej białej. Mecz kończy się po 6-ciu rundach ogłoszeniem wyniku.

CECHY SZCZEGÓLNE WYRÓŻNIAJĄCE BOCCIĘ:
• Rzut bilą na boisko odbywać się może poprzez rzucenie, kopnięcie lub rzut przy pomocy sprzętu wspomagającego
• Zawodnicy mogą brać udział w grze stojąc lub siedząc (wózek, krzesło)
• Udział Asystenta umożliwiającego grę zawodnikom wymagającym pomocy
• Limit czasu przyznawany każdej Stronie na rozegranie każdej rundy
• Etyka i atmosfera gry są podobne do tych, które panują podczas gry w tenisa. Publiczność jest mile widziana, jednak widzowie oraz zawodnicy nie biorący udziału w grze powinni zachować ciszę w momencie, w którym Zawodnik wykonuje rzut bilą

BOISKO DO GRY:
• Regulaminowe boisko ma wymiary 12,5 m x 6 m
• Powierzchnia boiska powinna być płaska, gładka i czysta, na przykład: parkiet

ROZGRYWKI:

Rozgrywki indywidualne
Mecz składa się z czterech rund z wyjątkiem sytuacji, w której wynikiem meczu jest remis. Każdy Zawodnik na zmianę ze Stroną przeciwną rozpoczyna dwie rundy i ma prawo do rzutu białą bilą.
Zawodnik otrzymuje 6 bil.

Rozgrywki w parach

Mecz składa się z czterech rund z wyjątkiem sytuacji, w której wynikiem meczu jest remis. Każdy Zawodnik rozpoczyna jedną rundę rzucając białą bilą.
Każdy Zawodnik otrzymuje 3 bile.

Rozgrywki drużynowe

Mecz składa się z sześciu rund z wyjątkiem sytuacji, w której wynikiem meczu jest remis.
Każdy Zawodnik rozpoczyna jedną rundę rzucając białą bilą.
Każdy Zawodnik otrzymuje 2 bile.


SPRZĘT WSPOMAGAJĄCY GRĘ – np. rynna i podobne urządzenia umożliwiające wrzut bili na boisku


INSTRUMENTY POMIAROWE – służące do określanie odległości między bilami (np.cyrkiel)


CZERWONY / NIEBIESKI SYGNALIZATOR – może mieć dowolny kształt przy założeniu, że będzie widoczny dla wszystkich zawodników obu Stron i wyraźnie zasygnalizuje Stronom, która z nich ma prawo do rzutu bilą


OBOWIĄZKI SĘDZIEGO:
• Pilnuje, aby zawodnicy stawili się do meczu w przeciągu trzech minut od wezwania
• Ogłasza początek meczu
• Ustnie lub dając znak ogłasza, który kolor ma grać
• Nawe tjeśli jest sędzia liniowy, pilnuje aby zawodnicy nie przekraczali linii
• Odpowiada za wpisanie przekroczeń linii i ostrzeżeń do protokołu
• Prowadzi pomiary i ogłasza wyniki
• Pilnuje, aby protokół został podpisany
• Zaznacza czas zakończenia meczu jeśli został wniesiony protest
• Przywołuje sędziego głównego i / lub kierownika zawodów w wypadku wątpliwości, sporów lub przy udzielaniu ostrzeżenia

BOCCIA jest dyscypliną paraolimpijską, w którą mogą grać wyłącznie osoby niepełnosprawne z porażeniami mózgowymi. Jednak Międzynarodowa Komisja BOCCI zaleca jak najszersze stosowanie tej gry do celów sportowych, rekreacyjnych i rehabilitacyjnych.
Organizując treningi lub zawody BOCCI można zatem kierować je do osób niepełnosprawnych z innymi dysfunkcjami a także do osób pełnosprawnych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.niepelnosprawni.fora.pl Strona Główna -> Organizacyjne / Ogłoszenia Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Flower Power phpBB theme by Flowers Online.
Regulamin