www.niepelnosprawni.fora.pl

15 i 16 października 2004 roku - Kałków Godów i Święty Krzyż

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.niepelnosprawni.fora.pl Strona Główna -> Wyjazdy
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Grzesiek
Admin
Admin


Dołączył: 17 Gru 2008
Posty: 815
Przeczytał: 4 tematy

Pomógł: 7 razy
Ostrzeżeń: 0/3
Skąd: Piotrków Tryb.
Płeć: Mężczyzna

PostWysłany: Sob 21:20, 20 Gru 2008    Temat postu: 15 i 16 października 2004 roku - Kałków Godów i Święty Krzyż

W dniach 15 i 16.10.2004 r. osoby niepełnosprawne spotykające się przy kościele Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Tryb. przy ul. Łódzkiej były na pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Kałkowie-Godowie. Na trasie tej wędrówki były jeszcze Święty Krzyż na Łysej Górze 595 m n.p.m., Bodzentyn, Święta Katarzyna. Był to drugi zorganizowany wyjazd tych osób niepełnosprawnych, ponieważ 25.05.2004 r. byliśmy w Krakowie. Wyjechaliśmy rano, było jeszcze chłodno ale pogodnie i nieco cieplej w porównaniu z poprzednimi dniami. Po przyjechaniu na miejsce zamieszkaliśmy w znajdującej się na terenie Sanktuarium wiosce dla niepełnosprawnych, w domkach bez barier architektonicznych całkowicie przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. Należy tutaj przypomnieć, że w tym ośrodku są organizowane turnusy rehabilitacyjne dla osób niepełnosprawnych dofinansowane przez PFRON.
Na terenie Sanktuarium oprócz obiektów sakralnych znajdują się m.in. Dom Pielgrzyma, Dom opieki dla osób starszych, Dom opieki paliatywnej dla chorych, Ośrodek rehabilitacji i terapii zajęciowej, Dom księży, Dom im. Jana Pawła II, Wioska dla niepełnosprawnych z kaplicą i pomnikiem Św. Ojca Pio z Pietreciny oraz inne.
Nad terenem Sanktuarium góruje XII stacja Drogi Krzyżowej – Golgota 33m wysokości, przypominająca swym kształtem średniowieczną budowlę obronną, wykonaną ze świętokrzyskiego surowego kamienia, podzieloną na 5 kondygnacji. Zewnętrzne lico zdobi 25 rzeźbionych białych orłów –Godło POLSKI- z różnych epok historii naszej Ojczyzny. Wewnątrz znajduje się ponad 30 kaplic i oratoriów upamiętniających różne wydarzenia historyczne i heroiczne postacie Kościoła i Polski – obrazujących Martyrologię Narodu Polskiego szczególnie w XIX i XX wieku, poprzez przedstawienie życiorysów pojedynczych Polaków zasłużonych w obronie wiary, niepodległości i zrywów polskiego społeczeństwa. Na szczycie Golgoty znajduje się okazały dębowy Krzyż, oświetlony nocą – widoczny z daleka. Po wejściu na szczyt Golgoty widzimy piękną świętokrzyską okolicę, stąd też widać pasmo i grzbiet Łysogór ze szczytem Łysa Góra 595 m n.p.m., a na nim wzniesione Sanktuarium potocznie znane jako Święty Krzyż.
Obejrzeliśmy na terenie wioski warsztaty terapii zajęciowej dla osób niepełnosprawnych, bardzo dobrze zorganizowane, z których korzystają osoby niepełnosprawne z okolicy a nawet są dowożone ze Starachowic. Zobaczyliśmy również 2 inscenizacje. Jedna to Misterium Męki Pańskiej a druga to Panorama Świętokrzyska gdzie w formie ruchomej szopki przedstawiona jest historia Polski, szczególnie ziemi świętokrzyskiej i powstania Sanktuarium w Kałkowie – Godowie.
Jak przystało na katolików w miesiącu październiku przed Obrazem Matki Bożej Bolesnej w miejscowym Kościele uczestniczyliśmy w modlitwie różańcowej prowadzonej przez obecnego z nami księdza Janusza Banachowskiego – opiekuna osób niepełnosprawnych z parafii Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim...
Wieczorem po kolacji spędziliśmy trochę czasu przy ognisku na pieczeniu kiełbasek i jabłek Pogoda nadal była dla nas łaskawa a ciepło ogniska powodowało, że nie czuliśmy chłodu jesiennego wieczoru.
Następnego dnia po dalszym zwiedzaniu terenu Sanktuarium i Mszy Św. udaliśmy się w drogę powrotną . Przez Nową Słupię dotarliśmy do podnóża Łysej Góry. Wszyscy chętni, którzy chcą dotrzeć na szczyt – Święty Krzyż, pokonują drogę pieszo. My - ponieważ mieliśmy osoby na wózkach inwalidzkich dojechaliśmy na sam szczyt autobusem. Tutaj z przewodnikiem zwiedziliśmy Muzeum a także mieliśmy sposobność zobaczyć i ucałować Relikwie Krzyża Chrystusa obecne tutaj od XVI wieku. Czas upływał nieubłaganie szybko i nie zdążyliśmy zrealizować wszystkich punktów eskapady, dlatego w przyszłości postaramy się to nadrobić. Ważne, że mieliśmy cały czas ładną pogodę i dobre humory. Wracając do domu koło Kielc zaczął padać deszcz. Najwięcej było kłopotu z ładowaniem wózków inwalidzkich do i z bagażnika oraz z wnoszeniem osób niepełnosprawnych do i z autobusu (kilka razy). Dzięki pomocy osób jadących z pielgrzymką a zwłaszcza Pana Kierowcy autobusu z PKS-u wszystko przebiegało sprawnie. Wróciliśmy szczęśliwie wieczorem, trochę zmęczeni ale zadowoleni.


Post został pochwalony 1 raz

Ostatnio zmieniony przez Grzesiek dnia Nie 15:16, 21 Gru 2008, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.niepelnosprawni.fora.pl Strona Główna -> Wyjazdy Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach


fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Flower Power phpBB theme by Flowers Online.
Regulamin